Пераможцы конкурсаў V абласнога фестывалю традыцыйнай культуры “Скарбы Гродзеншчыны”

ПРОТОКОЛ заседания жюри областного фестиваля традиционной культуры «Скарбы Гродзеншчыны»

У намінацыі “Лепшы падворак традыцыйнай культуры Гродзеншчыны”:

Лаурэат І ступені – ДУК “Воранаўскі раённы цэнтр культуры і народнай творчасці”;

Лаурэат ІІ ступені – ДУК “Шчучынскі раённы цэнтр культуры і народнай творчасці”;

Лаурэат ІІІ ступені – ДУ “Астравецкі раённы Цэнтр культуры і народнай творчасці”.

 

У намінацыі “Лепшая прэзентацыя падворка традыцыйнай культуры Гродзеншчыны”:

Лаурэат І ступені – ДУК “Смаргонскі раённы цэнтр культуры”;

Лаурэат ІІ ступені – ДУК “Гродзенскі раённы культурна-інфармацыйны цэнтр”;

Лаурэат ІІІ ступені ДУК “Ваўкавыскі раённы цэнтр культуры і народнай творчасці”.

 

У намінацыі “Лепшая прэзентацыя традыцыйных страў”

Лаурэат І ступені – ДУК “Ваўкавыскі раённы цэнтр культуры і народнай творчасці”;

Лаурэат ІІ ступені – ДУК “Шчучынскі раённы цэнтр культуры і народнай творчасці”;

Лаурэат ІІІ ступені ДУК “Свіслацкі раённы цэнтр культуры і народнай творчасці”.

 

У намінацыі “Лепшая калекцыя работ традыцыйных рамёстваў”:

Лаурэат І ступені – аддзел рамёстваў і традыцыйнай культуры ДУК “Іўеўскі цэнтр культуры і вольнага часу”;

Лаурэат ІІ ступені – філіял “Раённы Дом рамёстваў” ДУ “Смаргонскі раённы цэнтр культуры”;

Лаурэат ІІІ ступені – ДУК “Мастоўскі раённы цэнтр рамёстваў”.

 

У намінацыі “Лепшая рэпліка народнага строя”

Лаурэат І ступені – аддзел рамёстваў і традыцыйнай культуры ДУ “Лідскі раённы цэнтр культуры і народнай творчасці”;

Лаурэат ІІ ступені – аддзел рамеснай дзейнасці “Карэліцкі Дом рамёстваў” ДУ “Карэліцкі раённы Цэнтр культуры і народнай творчасці”;

Лаурэат ІІІ ступені аддзел рамёстваў і  традыцыйнай культуры ДУК “Бераставіцкі раённы цэнтр культуры і народнай творчасці”.

 

У намінацыі “Лепшы майстар-клас па традыцыйных рамёствах”:

Лаурэат І ступені – раённы Цэнтр рамёстваў ДУК “Навагрудскі раённы цэнтр культуры і народнай творчасці”;

Лаурэат ІІ ступені – філіял “Цэнтр рамёстваў “Спадчына” ДУ “Гродзенскі гарадскі цэнтр культуры”;

Лаурэат ІІІ ступені аддзел рамёстваў і традыцыйнай культуры ДУК “Слонімскі раённы цэнтр культуры, народнай творчасці і рамёстваў”.

 

У намінацыі “Лепшы фальклорны калектыў”:

Лаурэат І ступені – вакальны гурт філіяла “Першамайскі Дом культуры” ДУ “Лідскі раённы цэнтр культуры і народнай творчасці” (кіраўнік – Сакалоўскі Мікалай);

Лаурэат ІІ ступені –  народны фальклорны гурт “Вяргіня” і аматарскае аб’яднанне “Весялуха” аддзела культуры і дасуга “Ракавіцкі Дом культуры” ДУК “Шчучынскі раённы цэнтр культуры і народнай творчасці” (кіраўнік – Рыбак Жанна);

Лаурэат ІІІ ступені – народны ансамбль песні “Зараначка” аддзела культуры і дасуга “Казлоўшчынскі Дом культуры” ДУК “Дзятлаўскі раённы цэнтр культуры і народнай творчасці” (кіраўнік – Маер Людміла).

 

У намінацыі “Лепшы дзіцячы фальклорны калектыў” (без прысуджэння ступеняў) сталі:

  • узорны фальклорны гурт “Нальшчаначка” ДУА “Вучэбна-педагагічны комплекс Жодзішкаўскі яслі-сад-сярэдняя школа” (кіраўнік– Дудзінская Кацярына);
  • узорны ансамбль народнай музыкі “Гулянок” ДУА “Смаргонская ДШМ імя М.К.Агінскага” (кіраўнік – Шунько Андрэй);
  • узорны фальклорны гурт “Чобаты” ДУК “Ваўкавыскі гарадскі Дом культуры” (кіраўнік – Шаракова Жанна);
  • узорны фальклорны калектыў “Скарбоначка” аддзела культуры і дасуга “Дэмбраўскі сельскі Дом фальклору” ДУК “Шчучынскі раённы цэнтр культуры і народнай творчасці” (кіраўнік – Аліхвер Алена);
  • дзіцячы фальклорны гурт “Крынічка” сельскага клуба “Азеркі” ДУ “Мастоўскі раённы цэнтр культуры” (кіраўнік – Шалястовіч Ірына).

 

Уладальнікі спецыяльных прызоў па наступных намінацыях:

– “Лепшая гульнёва-забаўляльная праграма” – народны тэатр-студыя гульні “Суседзі” ДУК “Дзятлаўскі раённы цэнтр культуры і народнай творчасці”;

“За самабытнасць акцёрскага майстэрства” – Арцём Казлоўскі, метадыст па рабоце ў вобласці традыцыйнай мастацкай культуры, нематэрыяльна-культурнай спадчыны і фальклору Адэльскага цэнтра культуры і народнай творчасці філіяла ДУК “Гродзенскі раённы культурна-інфармацыйны цэнтр”;

– “За пераемнасць народных традыцый і інтэграцыю ў моладзевае асяроддзе” – творчы калектыў ДУК “Зэльвенскі раённы Цэнтр культуры і народнай творчасці”.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

Фото: Таццяна ЧАРНЯЎСКАЯ.