Падрабязная праграма абласнога фестываля народных тэатральных калектываў “Лідскія тэатральныя сустрэчы”

26 – 27 лістапада на базе ДУ “Палац культуры горада Ліды” адбудзецца абласны фестываль народных тэатральных калектываў “Лідскія тэатральныя сустрэчы”. У рамках фестываля пройдзе абласны семінар-практыкум кіраўнікоў аматарскіх тэатральных калектываў па тэме “Сучасны стан і тэндэнцыі развіцця аматарскага тэатра. Выкарыстанне сучасных тэхналогій”.

П Р А Г Р А М А

26 лістапада 2022 г.

ДУ “Палац культуры горада Ліды”

10:30

вялікая сцэна

Урачыстае адкрыццё фестывалю

 

 

11:00 –11:50

малая сцэна

Спектакль “Виражи судьбы” па п’есе А. Чубаравай “По совету “Оракула”.

Выконвае народны драматычны тэатр “Ракурс” ДУ “Палац культуры горада Ліды”.

Мастацкі кіраўнік – Сільчанка Ірына Мікалаеўна

 

 

12:00 – 12:40

вялікая сцэна

Спектакль па п’есе Т. Саляхавай “Путешествие доктора Айболита”.

Выконвае народны тэатр “Памфлет” ДУК “Свіслацкі раённы цэнтр культуры і народнай  творчасці”.

Мастацкі кіраўнік – Саляхава Тамара Іванаўна

 

 

12:50 – 13:10

малая сцэна

Спектакль па п’есе Я. Бурана “Солдат и ангел”.

Выконвае народны тэатр лялек “Батлейка” філіяла “Залескі Дом культуры” ДУК “Смаргонскі раённы цэнтр культуры”.

Мастацкі кіраўнік – Несцюрына Таццяна Уладзіміраўна

 

 

13:20 – 14:15

вялікая сцэна

Спектакль па п’есе В. Ткачова “Жаночы вулей”.

Выконвае народны драматычны калектыў “Скрыжаванне” філіяла “Роскі Дом культуры” ДУК “Ваўкавыскі раённы Цэнтр культуры і народнай творчасці”.

Мастацкі кіраўнік – Семяняка Ірына Антонаўна

 

 

14:15 – 15:15 Перапынак

 

 

15:15 – 15:55

малая сцэна

Спектакль па п’есе А.Чэхава “Медведь”.

Выконвае народны драматычны тэатр аддзела культуры і вольнага часу “Астрынскі Дом культуры і тэатральнай творчасці” ДУК “Шчучынскі раённы цэнтр культуры і народнай творчасці”.

Мастацкі кіраўнік – Чучва Аляксандр Анатольевіч

 

16:05 – 17:15

вялікая сцэна

Спектакль “Формула счастья” па п’есе А. Кароўкіна “Палата бизнес-класса”.

Выконвае народны тэатральны калектыў ДУ “Мастоўскі раённы цэнтр культуры”.

Мастацкі кіраўнік – Гаўрылава Валянціна Мікалаеўна

 

 

17:25 – 17:50

малая сцэна

Спектакль па п’есе У. Шчэліна “Казка пра салдата” (паводле беларускай народнай казкі “Кій-самабій, люлька-невыкурка і ворак-самахват”.

Выконвае лялечны тэатр “Батлейка” аддзела рамёстваў і традыцыйнай культуры ДУ “Лідскі раённы цэнтр культуры і народнай творчасці”.

Мастацкі кіраўнік – Вашкевіч Ірына Іванаўна

 

 

17:50 – 18:50

малая сцэна

Круглы стол з удзелам кіраўнікоў тэатральных калектываў, спецыялістаў па жанры, ганаровых гасцей.

Абмеркаванне спектакляў фестывалю.

 

 

   

 

Аддзел рамёстваў і традыцыйнай культуры

 

 

 

19:00 – 19:40

 

Формы і метады работы з мэтай папулярызацыі традыцыйнай культуры.

“Сучасныя выразныя сродкі ў захаванні традыцыйных лялечных тэатраў”.

“Легенды і паданні беларускага краю праз ценявы тэатр”.

Майстар-клас.

Вашкевіч І. І. – мастацкі кіраўнік лялечнага тэатра “Батлейка” аддзела рамёстваў і традыцыйнай культуры ДУ “Лідскі раённы цэнтр культуры і народнай творчасці”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27 лістапада 2022 г.

ДУ “Палац культуры горада Ліды”

 

 

 

10:00 – 10:50

малая сцэна

Спектакль па п’есе А. Гельмана “Скамейка”.

Выконвае народны драматычны тэатр ДУК “Іўеўскі цэнтр культуры і вольнага часу”.

Мастацкі кіраўнік – Завадскі Мікалай Пятровіч

 

 

11:00 – 11:50

вялікая сцэна

 

Спектакль па аповесці К. Сергіенка “До свидания, Овраг”.

Выконвае народны маладзёжны музычна-драматычны тэатр “Гарадзенская Надзея” ДУ “Гродзенскі гарадскі цэнтр культуры”.

Мастацкі кіраўнік – Саладуха Алег Аляксандравіч

 

 

12:00 – 12:45

малая сцэна

Экспрэс-курс па сцэнічнаму руху, сцэнічнай мове для работы ў жанры эстраднай мініяцюры.

Эстрадная клаунада. Майстар-клас.

Выконвае народны тэатр гумару “Канкан”, народны маладзёжны тэатр эстрадных мініяцюр “Кантры” ДУ “Гродзенскі гарадскі цэнтр культуры”.

Сяліцкі В.Ф. – кіраўнік народнага тэатра гумару “Канкан”, народнага маладзёжнага тэатра эстрадных мініяцюр “Кантры” ДУ “Гродзенскі гарадскі цэнтр культуры”.

 

 

13:00 – 15:00 Удзельнікам калектываў прадастаўляецца магчымасць наведвання экспазіцый ДУ “Лідскі гісторыка-мастацкі музей”.

 

 

12:45 – 13:45

малая сцэна

Развіццё аматарскага тэатральнага жанру Гродзенскай вобласці.

Рабцава А.Л. – вядучы метадыст ДУК “Гродзенскі АМЦНТ”

“Сучасная драматургія”.

Катавіцкі В.У. – загадчык кафедры рэжысуры, дацэнт тэатральнага факультэта УА “Беларуская дзяржаўная акадэмія мастацтваў”, старшыня экспертнай камісіі спецыяльнага фонду Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь па падтрымцы таленавітай моладзі.

Пятроўская М.А.выкладчык тэатральных дысцыплін УА “Гродзенскі дзяржаўны каледж мастацтваў”.

 

 

13:45 – 14:45

 

Перапынак

 

 

14:45 – 15:15

малая сцэна

“Дзейсны аналіз як аснова стварэння спектакля”.

Катавіцкі В.У. – загадчык кафедры рэжысуры, дацэнт тэатральнага факультэта УА “Беларуская дзяржаўная акадэмія мастацтваў”, старшыня экспертнай камісіі спецыяльнага фонду Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь па падтрымцы таленавітай моладзі.

 

 

15:25 – 16:05

вялікая сцэна

Спектакль “Маленькая Ведьмочка” па матывах аповесці                      О. Пройслера.

Выконвае Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь узорны музычна-драматычны тэатр “Гарадзенскі званочак” ДУ “Гродзенскі гарадскі центр культуры”.

Мастацкі кіраўнік – Сафронава Ганна Уладзіміраўна.

 

 

16:15

малая сцэна

“Асаблівасці работы з дзіцячым музычна-драматычным калектывам”.

Сафронава Г.У. – рэжысер і харэограф Заслужанага аматарскага калектыву Рэспублікі Беларусь узорнага музычна драматычнага тэатра “Гарадзенскі званочак” ДУ “Гродзенскі гарадскі цэнтр культуры”.

Цямчык Т.Г. – педагог па вакалу Заслужанага аматарскага калектыву Рэспублікі Беларусь узорнага музычна драматычнага тэатра “Гарадзенскі званочак” ДУ “Гродзенскі гарадскі цэнтр культуры”.

 

 

17:00

вялікая сцэна

Узнагароджанне пераможцаў фестывалю.

Закрыццё фестывалю.